Choď na obsah Choď na menu

nor

 

 

27.5. 22 Nórsky plyn aj LNG. Štátny SPP znižuje závislosť na dodávkach od Gazpromu

Plyn zo Severného mora a ďalšie dodávky LNG

Spoločnosť SPP vo štvrtok (26. mája 2022) podpísala kontrakt na dodávky nórskeho zemného plynu do konca roka 2023, ktorý by mal pokryť približne 32 % ročnej spotreby. „Tento nórsky plyn bude prichádzať na Slovensko potrubím,“ spresnil Sulík. Ďalších 34 % spotreby plynu nakúpi spoločnosť SPP prostredníctvom skvapalneného zemného plynu (LNG).

„Máme zabezpečené prečerpávanie LNG z lodí na troch alebo až štyroch miestach v Chorvátsku, ktoré je najbližšie, ale aj v Taliansku, Belgicku a taktiež v Anglicku, ktoré je plynovodom spojené s kontinentálnou Európou,“ informoval minister. „Je tu dostatok pripravených kapacít na to, aby spoločnosť SPP vedela mesačne prečerpať jednu až dve lode,“ spresnil Sulík. „To znamená ďalších takmer 34 % spotreby, čo SPP potrebuje nakúpiť.“

 

 

Domácnosti, které odebírají zemní plyn od ČEZ a mají smlouvu na dobu neurčitou, se musí připravit na mimořádný nárůst cen plynu. Od července se zvýší ceny oproti poslednímu ceníku z počátku února podle spotřeby o 76 až 86 procent. U vyšších spotřeb tak roční platby vzrostou o mnoho desítek tisíc korun.
Na rozdíl od elektřiny, kde ČEZ od července výrazně zvýší ceny jen novým zákazníkům a těm stávajícím cenu zatím měnit nebude, u plynu porostou ceny všem.

 

 

4.22 Nórsko práve teraz nakupuje ropu z Ruska.

Ropný tanker „Ust Luga“ registrovaný v Hongkongu vo štvrtok minulý týždeň opustil ruský prístav s rovnakým názvom. Z prístavu, ktorý je kúsok od Petrohradu, viedla cesta cez Baltské more, popri Kattegat a rovno do Oslo fjordu.

Loď je teraz na nábreží ropného terminálu Slagentangen mimo Åsgårdstrand, pripravená na vyloženie.

 

2.3.22 

Rekordní sleva na ruskou ropu, ale nikdo by nekoupil

Tankery se bojí sankcí a ruské ropy se nedotknou.

Bloomberg News mimo jiné píše, že velký obchod s ropou Trafigura se pokusil prodat náklad ruské ropy (uralská ropa) se slevou 18,60 dolaru za barel z referenčních cen (fyzický topný olej) za dodávku v severozápadní Evropě.

I přes razantní slevu ropu nikdo koupit nechtěl.

Strach ze sankcí

Strach z nových sankcí by měl být důvodem, proč jen málokterý obchodník a lodní společnost nechce ropu odebírat.

- Dvě třetiny ropy putují lodí z Ruska. Ti, kteří si pronajímají ropu, se obávají, že budou potenciálně uvaleny sankce na ruský export, dokud budou mít ropu na palubě. Netroufají si vzít náklad na palubu, protože ho pak nemají kam vzít, říká surovinový analytik Bjarne Schieldrop v SEB.